Ana Sayfa Basın Bültenleri Yeşiller Partisi Kadın ve Lgbti Meclisi 25 Kasım Bildirisi

Yeşiller Partisi Kadın ve Lgbti Meclisi 25 Kasım Bildirisi

Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Bugün, eril tahakkümün hayatlarımızın her alanına sızarak bizi nefessiz bırakmaya çalışmasına feminist isyanımızla cevap verdiğimiz gün. 

Dik duruşlarından korkarak tutsak aldığınız kadınların mücadelesini sahipleniyor; korkmadığımızı, yılmadığımızı, boyun eğmediğimizi bir kez daha haykırıyoruz. Mücadelemizi yükselteceğiz; kadınlara, çocuklara, LGBTQİ+’lara yönelik şiddetin önlenmesi için ve şiddetle mücadele edilmesine destek olmak için tasarlanan #İstanbulSözleşmesi’inden vazgeçmeyeceğiz: #İstanbulSözleşmesiYaşatır

Yeni bir seçim dönemine girerken, ekonomik kırılganlık yaratarak ekonominin bir tür aba altından gösterilen sopaya döndürülmesi yoluyla izlenen politikanın farkındayız. Söz konusu ekonomik politikaların ilk elden kadınları, çocukları vurduğunu; ekonominin bir tür şiddet aracına dönüştürüldüğü görmezden gelmiyoruz. Yaratılan #KadınYoksulluğu’nun, #ÇocukYoksulluğu’nun hesabını sormayı mücadelemizin parçası yapacağız.   

İktidarda kalma hırsıyla, korkacağımızı umarak, dün Urfa’da, Diyarbakır’da, Ankara’da, bugün İstanbul’da sivil ölümleri organize eden eril akıl, meydanlara çıktığımızda korkmadığımızı görüyor; aksine kendi yaptıklarıyla kendi korkusunu büyütüyor. Biz meydanlarda oldukça onların korkuları daha da büyüyecek. Öldürülen her bir insanımızın, kadınların, çocukların, LGBTQİ+’ların yasını tutuyoruz; yasımızın yanına öfkemizi katarak mücadelemizi yükseltiyoruz, yükselteceğiz.. Her seçim öncesi patlayan bombaların tesadüf olmadığını biliyoruz. Ölümlerin önüne daha çok ölümle geçilmeyeceğine inanıyor ve koşulsuz şartsız #SavaşaHayır! diyoruz.  

Savaşlardan, ekonomik, ekolojik ve sosyal krizlerden çıkışın, gerçek adaletin, ataerkil düzene son vermeden mümkün olmadığını biliyoruz ve ülkemizdeki muhalefetin en önemli özneleri olarak kadınları ve LGBTi+ları  saat 19:00’da Taksim’e çağırıyoruz.  

Yeşiller Partisi Kadın ve LGBTİ+ Meclisi