Ana Sayfa Basın Bültenleri Yaşamımızdan onur duyuyoruz! Gezi’yi savunuyoruz!

Yaşamımızdan onur duyuyoruz! Gezi’yi savunuyoruz!

Parkını, doğasını, yaşamını, haysiyetini ve geleceğini savunan milyonlarca insana karşı, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP’nin yürüttüğü intikam davası olan Gezi Davası’nda karar bugün açıklandı. Başından sonuna, hukuki olmaktan ziyade siyasi bir dava olan Gezi Davası’nın sonunda açıklanan karar da her kelimesiyle hukuki değil siyasi oldu. Sokağa çıkan milyonlarca insan içerisinden seçilmiş olan Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet; Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi’ye ise 18’er yıl hapis cezası verildi.

Aradan geçen zamanda Gezi Parkı Protestoları’nda öldürülen çocukların, gençlerin katillerini yargılamamakta direnen, katillerin kim olduğunu gizlemek için özel çaba sarf eden iktidar; bir sopa olarak elinde tuttuğu ve yıllar önce adaletten ayırdığı hukuk ile kendisine karşı gelenleri cezalandırmak ve bu vesileyle de geniş toplum kesimlerini sindirmek istemektedir. Bugün verilen karar sadece sekiz insana verilen haksız-hukuksuz cezaların ötesindedir. Mesaj tüm topluma ve doğasını, yaşamını, haysiyetini ve geleceğini savunan milyonlaradır.

Biz Yeşiller Partisi olarak buradan mesajı aldığımızı iletmek istiyoruz! Bir insanın ömrünü karartabilecek cezalarınız; savunulan parklardan, en sevilenlerden, gökyüzünden, denizden yıllarca uzak bırakacak kararlarınız bizleri Gezi’yi savunmaktan, özgürlüğü, doğayı, eşitliği savunmaktan, haysiyetli bir hayat istemekten alıkoymayacak. Mücella Yapıcı’nın dediği gibi bizler “Yaşamımızdan onur duyuyoruz”, onur duyacağız! Gezi’yi savunmaya devam edeceğiz!