Ana Sayfa Basın Bültenleri TİP ile Yeşiller Meclise!

TİP ile Yeşiller Meclise!

14 Mayıs 2023’te gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimlerinde son aya, son düzlüğe giriyoruz. Her gün, açıklanan bir istatistik, ortaya çıkan bir skandal, çarşıda pazarda karşılaştığımız bir fiyat etiketi, soluduğumuz kirli hava, haberini aldığımız bir kadın cinayeti, kâr hırsıyla kesilen bir ağaç, tanık olduğumuz bir nefret suçu, deprem bölgesinde hâlâ enkaz altında bekleyen bir beden bu seçimin ne kadar kritik olduğunu, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, AKP’den neden hemen kurtulmamız gerektiğini bizlere tekrar tekrar anlatıyor.

9 Nisan itibariyle bizi AKP ile MHP Koalisyonundan kurtaracak milletvekili aday listeleri Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edildi. Partimizin siyaset sahnesine çıktığı 21 Eylül 2020’den beri Meclis’e Yeşiller Gerek! diyoruz. Yola çıkarken söz verdiğimiz üzere Yeşiller Partisi sadece fikirleriyle değil, bir seçenek olarak adaylarıyla da listelerde yer alıyor. Eş Sözcülerimiz Özlem Taşdemir Teke İstanbul 3. Bölge’de ve Koray Doğan Urbarlı ise İstanbul 2. Bölge’de Türkiye İşçi Partisi listelerinden #YeşillerinAdayları olarak seçime giriyorlar.  

Türkiye’de, Yeşil Hareket’in 40 yıla dayanan tarihinde ilk defa, Yeşiller Partisi bağımsız adaylar dışında kendi adaylarıyla ve baraja takılmadan seçimlere katılıyor. Bu katılımın önünü açarak, iktidarın kuruluşunu Anayasa’ya aykırı şekilde engellediği Yeşiller Partisi ile çok değerli bir dayanışma gösteren Türkiye İşçi Partisi’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz. 14 Mayıs 2023 TBMM seçimlerinde, yıllardır “Doğanın, insanın ve emeğin sömürülmesine son!” diyerek politika yapan Yeşiller Partisi olarak, politikasını emek, özgürlük, ekoloji ve laiklik ayakları üzerine oturtan Türkiye İşçi Partisi ile güçlerimizi birleştiriyoruz; umudu çalınan, hayal kurması engellenen, geleceği çalınan herkese Cumhur İttifakı karşısında güçlü bir alternatif yaratıyoruz.

Eşitlik, özgürlük, kardeşlik, barış ve demokrasinin ülkemize hakim olabilmesi için, 21 yıldır Türkiye’nin her alanda yaşadığı yıkımın durdurulması ve umudun Yeşiller’in adaylarıyla yeşertilmesi için 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinde oylar Türkiye İşçi Partisi’ne diyoruz.

Türkiye İşçi Partisi’nin adaylarının olmadığı seçim çevrelerinde ise bizimle gönüldaşlık ve yoldaşlık kuran herkesi Emek ve Özgürlük İttifakı’na oy vermeye çağırıyoruz.

Hep birlikte kazanacağız! El birliğiyle yeniden kuracağız!