Ana Sayfa Genel Nükleer enerji? Hayır, teşekkürler! Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye Yeşilleri Bildirgesi

Nükleer enerji? Hayır, teşekkürler! Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye Yeşilleri Bildirgesi

Dünyanın en büyük çevre felaketi sayılan Çernobil nükleer kazası tam 36 yıl önce bugün Türkiye’nin yanı başında meydana geldi ve radyoaktif serpinti tüm bölgeyi yıllar boyu tesirinde bıraktı. Açığa çıkan radyasyon bu süre zarfında başta Belarus olmak üzere Ukrayna, Almanya, Avusturya, Romanya, İsviçre, İtalya, Fransa, Belçika, Britanya, Yunanistan, Türkiye, İsrail ve Kuveyt’te de tespit edildi.

Türkiye ve komşuları, bu kadar yoğun ve acı şekilde etkilendiği Çernobil’e rağmen hala nükleer enerji rüyaları görmeye devam ediyor. Yeşiller Partisi olarak, bir mühendislik projesi olmaktan çoktan çıkıp takıntılı bir kaynak aktarma ve dış politika malzemesine dönüşmüş bu “sevdadan” acilen vazgeçilmesi gerektiğini üstüne basa basa vurguluyoruz. Enerji demokrasisini gözeten, dağıtık, yerelden gelen ve adil bir yenilenebilir enerji modelini savunuyoruz. Türkiye’de ve bölgemizde Akkuyu ve başka hiçbir nükleer santralin izi kalmayınca kadar da direnişimize devam edeceğimizi duyuruyoruz.

Komşularımız Bulgaristan ve Yunanistan da kendi hükümetlerinin doğayı ve üzerinde yaşayan tüm canlıları hiçe sayan benzer hırslarıyla karşı karşıyalar. Bu yüzden, ortak mücadele ve dayanışmaya inanan Yeşiller olarak seslerimizi birleştiriyoruz. Çernobil nükleer felaketinin 36. Yılı olan bugün Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye’den Yeşiller Partileri olarak ortak talebimizi tekrarlıyoruz:

Nükleer enerji? Hayır, teşekkürler!


Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye Yeşilleri Bildirgesi


Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye Yeşilleri olarak, nükleer enerjinin elektrik üretimi için sözde barışçıl kullanımı ile fosil yakıtların çıkarılması ve kullanılmasına karşı olduğumuzu beyan ediyoruz. Hükümetlerimizi de çevreye ve sürdürülebilirliğe saygı gösterip yenilenebilir enerji biçimlerine eğilmeye ve enerji tasarrufu yapmaya çağırıyoruz.

Ukrayna’daki savaş, nükleer santrallerin, Çernobil ve Fukushima’da olduğu gibi muazzam etkiler yaratabilecek potansiyel bombalar olduğunu en güçlü şekilde ve tekrar göstermiştir.

Yakın zamanda, Yunanistan ve Bulgaristan açıkça kendi çıkarlarına yönelik finansmana dayanak olması için nükleer enerji ve fosil gazın Avrupa taksonomisine dâhil edilmesini desteklemiştir. Ayrıca, Yunanistan hem finanse edeceği hem de tehlikeli atıklarını alacağı yeni bir nükleer enerji santralini Bulgaristan’da inşa etmek üzere öneri götürmüştür. Yine Türkiye, yerelin nükleer santral endişesi ve itirazına rağmen Akkuyu nükleer enerji santralini enerji sorununa “çözüm” olarak kabul etmiştir.

Biz bölgemizdeki nükleer tehdidine karşı olan üç ülke Yeşilleri olarak, bu tür politika seçimlerinin bölgeyi sadece yenilenebilir olmayan enerjiye bağımlılık kısır döngüsüne batıracağını ve bölgede güneşe ve rüzgâra dayalı tükenmez kaynakları kullanan yerel girişimleri de bu kaynaklardan yoksun bırakacağını görüyoruz.

Yunanistan ve Bulgaristan hükümetlerini aralarındaki neo-sömürge önerisini gözden geçirmeye ve Türkiye hükümetini de Akkuyu nükleer enerji santrali inşaatını durdurup projeyi iptal etmeye çağırıyoruz.

Önceki İçerikYaşamımızdan onur duyuyoruz! Gezi’yi savunuyoruz!
Sonraki İçerikGezi Gelecektir!