Ana Sayfa Basın Bültenleri Karabağ’da Önkoşulsuz Ateşkes

Karabağ’da Önkoşulsuz Ateşkes

Karabağ’da, Azerbaycan ve Ermenistan arasında 27 Eylül’de başlayan savaşı derin üzüntü ve endişe ile takip ediyoruz. Sivil yerleşim yerlerinin de hedef alındığı çatışmalarda insanlar hayatlarını kaybediyor, evlerini terk etmek zorunda kalıyor; kullanılan silahlar bitki ve hayvan topluluklarını da öldürüyor ve doğal döngüye geleceğimizi de etkileyecek şekilde kalıcı zararlar veriyor.

Onlarca yıldır belli aralıklarla yeniden başlayan çatışmalar Karabağ’a sadece ölüm ve yıkım getirdi. Geçtiğimiz günlerde başlayan savaş da Karabağ’daki duruma alternatif üretmek bir yana, bölgedeki yaraların derinleşmesine neden oluyor, yeni trajediler ve yaralar açıyor.

Şiddetsizliği temel bir ilke olarak benimseyen ve diyaloğu yerleşik sorunların çözümü için tek alternatif olarak gören Yeşiller olarak önkoşulsuz bir ateşkesin en acil ihtiyaç olduğuna inanıyoruz. 

Bu bağlamda, kalıcı barış ortamının sağlanması için Azerbaycan ve Ermenistan hükümetlerini daha fazla zaman kaybetmeden müzakere masasına dönmeye çağırıyoruz. Başta Türkiye, Kafkas ülkeleri, AGİT Minsk grubu üye ülkeleri ve Avrupa Birliği olmak üzere tüm aktörleri ise bölgedeki gerilimin düşürülmesi için sorumluluk almaya davet ediyoruz.