Ana Sayfa Basın Bültenleri İçişleri Bakanlığı’ndan İtiraf: Kuruluş Sürecini Bekletiyoruz

İçişleri Bakanlığı’ndan İtiraf: Kuruluş Sürecini Bekletiyoruz

Kuruluşla ilgili gerekli belgelerini Siyasi Partiler Kanunu’nun 82’inci maddesi kapsamında 21 Eylül 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı’na teslim etmesinin üzerinden dokuz aydan fazla bir süre geçmesine rağmen kurulması sürüncemede bırakılan Yeşiller Partisi’nin son durumuna ilişkin yeni bir gelişme yaşandı.

Daha önce belgelerin tesliminin ardından defalarda kuruluş süreciyle ilgili bilgi almak isteyen Yeşiller Partisi temsilcilerine Covid-19 pandemisiyle ilgili bahaneler gerekçe gösterildi.

Belgelerin teslim edilmesi sırasında “alındı belgesi” verilmeyerek partinin tüzel kişilik kazanması sekteye uğratılırken, Yeşiller Partisi kurucu üyeleri ve avukatlarının defalarca telefonla arayarak ve İçişleri Bakanlığı binasına giderek yapmak istediği görüşme talebi ile CİMER üzerinden yapılan başvuru ve resmi yazışmalar cevapsız bırakıldı.

Bu gelişmelerin ardından Yeşiller Partisi durumu yargıya taşıdı. İdari Mahkeme’de açılan davanın reddedilmesi sonrası parti Asliye Mahkemesi’ne yönlendirildi. Ayrıca, İçişleri Bakanlığı’nda görevli iki bürokrat hakkında da “görevi ihmal” suçlamasıyla suç duyurusunda bulunuldu. Parti, buna karşı verilen takipsizlik kararına da yine itiraz etti.

1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle başlayan kademeli normalleşmeyle birlikte Yeşiller Partisi temsilcileri bugün İçişleri Bakanlığı yetkilileriyle kuruluşa dair son durumu görüştü.

İçişleri Bakanlığı yetkilileri, Yeşiller Partisi’nin hem Bakanlığı hem de Bakanlık görevlilerini dava etmiş olmasını gerekçe göstererek, parti kuruluşuyla ilgili hiçbir işlem yapılmadığını hatta Yeşiller Partisi gibi kendilerinin de dava süreçlerinin sonuçlarını beklediklerini ifade etti.

Defalarca denenmesine rağmen, soruları ve bilgi alma çabaları yanıtsız bırakılan bir partinin kuruluşu, en temel demokratik haklarından biri olan örgütlenme hakkı, tamamen dava süreçleri bahane edilerek askıya alınmaya, yok sayılmaya, mücadelesi zayıflatılmaya çalışılıyor.

Diğer yandan, Bakanlık yetkililerinin verdiği cevaplar ve konuya olan kayıtsızlığı İçişleri Bakanlığı’nın Yeşiller Partisi’nin kuruluş sürecini bilinçli olarak engellemeye çalıştığını gösteriyor.

Türkiye’nin ekoloji temelli siyaset anlayışının kurumsallaşmasına en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde Yeşiller Partisi’nin kuruluşunun bizzat devlet eliyle engellenmesi kabul edilemez!

Bu engellemelere, bu hak ihlaline ve bu antidemokratik tavra karşı Yeşiller Partisi’nin mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğini bir kez daha kamuoyuna duyurmak ve bu mücadelede her kesimden yurttaşı yanımızda görmek istediğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.