Ana Sayfa Basın Bültenleri HDP’li Aktivist ve Siyasetçilerin Tutuklanmasına İtiraz Ediyoruz

HDP’li Aktivist ve Siyasetçilerin Tutuklanmasına İtiraz Ediyoruz

Bugün, altı yıl önceki Kobani protestoları nedeniyle gözaltına alınan 20 HDP’li siyasetçi ve aktivistten 17’sinin tutuklandığını öğrendik.


2014 yılında açılan bir soruşturma dosyasının üzerinden altı yıl geçtikten sonra, HDP’li siyasetçi ve aktivistlerin tutuklanması, operasyonun hukuki gerekçelerden ziyade siyasi nedenlerle yürütüldüğünü gösteriyor. Hukuk ve adalet temeline dayanmayan uygulamalar; toplumsal barışı bir kenara itiyor, kutuplaşmayı derinleştiriyor ve sorunları çözümsüz bırakıyor. İnsanların, demokratik bir siyasal düzendeki temel haklarının iktidarın isteğine göre suç unsuru sayılmasını ve hukuk güvenliğinin ihlal edilmesini kabul edilemez buluyoruz.


Yargı, toplumsal baskı yaratmak ve bireylerin özgürlüklerini kısıtlamak için bir araç olarak kullanılmamalıdır. Türkiye’de bir an önce hukukun üstünlüğü sağlanmalı ve yürütmenin yargı üzerindeki baskısı sonlandırılmalıdır. Yeşiller olarak bütün şiddet türleri gibi toplumsal baskı yaratılmasının ve bireylerin özgürlüklerine bu amaç doğrultusunda el konulmasının da karşısındayız. Toplumsal barışın inşası, toplumsal adaletin sağlanması ve ülkemizdeki korku ve baskı ortamının son bulması için demokratik ve barışçıl siyasetin yanında duruyoruz.


Bütün HDP’li siyasetçi ve aktivistler acilen özgürlüğüne kavuşmalı ve eşitlik temelinde barışın sağlanması için gerekli adımlar ivedilikle atılmalıdır.

Yeşiller Partisi