Ana Sayfa Basın Bültenleri Halkların, canların hiçe sayıldığı devletlerarası güç rekabetini reddediyoruz.

Halkların, canların hiçe sayıldığı devletlerarası güç rekabetini reddediyoruz.

Savaşın hiçbir soruna çözüm olmadığını bilen ve her koşulda barışı savunan biz Yeşiller, Rusya’nın Ukrayna’da attığı adımları kaygı ile izliyoruz; Putin’in Kırım’dan sonra Donetsk ve Luhansk’ı ilhaka yönelik tanıma kararını protesto ediyoruz.

Son yıllarda demokrasiyi göz ardı eden otoriter politikaların dünyada faşizmi desteklediğini görüyor ve Rusya’nın Ukrayna müdahalesini de bu bağlamda değerlendiriyoruz. Tarihsel ihtiraslar ve neye dayandığı belli olmayan haklılık iddiaları, uluslararası ilişkilerin ve bu ilişkileri düzenleyen hukuk kurallarının üstünde değildir.

Halkların, canların hiçe sayıldığı devletlerarası güç rekabetini reddediyoruz. Bütün aktörlerin ikiyüzlü politikaları bir yana bırakmasını ve Rusya’nın müzakereye zorlanmasını istiyoruz.

Bu dengenin temelinde kısa vadeli başarısız politikaların yattığını, bağımlılığın aktörlerin seçeneklerini daralttığını da biliyoruz. Türkiye de enerji, tarım ticareti, turizm başta olmak üzere pek çok temel alanda gittikçe daha bağımlı hale geldiği Rusya ile ilişkilerinde denge arayışında olmalı ve başta nükleer santral yatırımı olmak üzere enerji politikalarını gözden geçirmelidir.