Ana Sayfa Basın Bültenleri Güçlü demokrasi için TBMM’de Emek ve Özgürlük diyoruz!

Güçlü demokrasi için TBMM’de Emek ve Özgürlük diyoruz!

Türkiye, tek adam rejiminin hukuku ayaklar altına alan, demokrasi karşıtı otoriter anlayışı sebebiyle tarihinin en ağır toplumsal, ekonomik ve ekolojik krizlerini bir arada yaşamaktadır. Tüm yetkileri tek kişide toplayarak her türlü demokratik katılım mekanizmasının devre dışı bırakıldığı bu sistemde, en çok zarar gören kurumların başında ise Türkiye Büyük Millet Meclisi gelmektedir. Eli kolu bağlanarak eylemsizliğe sürüklenen bir TBMM, halkın sesinin daha az duyulması, halkın kendi temsilcileri eliyle yönetime daha az katılması, iradesini ortaya koyabilmesinin engellenmesi demektir. Şu anda Türkiye’de demokrasinin bu denli güçsüzleşmesinin en önde gelen nedenlerinden biri parlementer sistemin güçsüzleştirilmiş olmasıdır. 

Muhalefetin üzerinde uzlaştığı şekilde tek adam rejimini tarihe gömmenin iki aşaması vardır. 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’ni Millet İttifakı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanması ilk aşamadır. Fakat onun kadar önemli olan ikinci aşama ise Türkiye tarihinin gördüğü en sağ ittifakı kuran mevcut iktidarın mümkün olan en az sayıda vekilde kalmasını; bununla birlikte parlamentoda sol ve ilerici kesimlerin mümkün olan en yüksek temsiliyetiyle ülkenin demokratikleşmesini garanti altına almasını sağlamaktır. Bugün demokrasiye inanmış herkesin uğruna mücadele etmesi gereken yegane nokta budur.

Bu gerçeklikten hareketle;

  • İklim kriziyle mücadele ve doğanın korunması
  • Yaşamla uyumlu, yoksulluk ve yoksunlukla mücadele edecek bir ekonomik düzen
  • Temel hak ve özgürlükleri merkeze alan bir devlet
  • Halkın egemenliğine dayanan bir demokrasi
  • Ülkemizde ve dünyada barışın ve adaletin tesisi
  • Kadınlar ve LGBTİ+’lar için adalet, eşitlik ve özgürlük
  • Gençlerin hayal kurabilecekleri bir ülke
  • Sistematik ayrımcılığa uğrayan tüm kesimler için tam eşitlik
  • Kısacası insanın, doğanın ve emeğin sömürülmediği bir ülke

talepleri başta olmak üzere, eşitlik, özgürlük, kardeşlik, barış ve demokrasinin ülkemize hakim olabilmesi için; 21 yıldır Türkiye’nin her alanda yaşadığı yıkımın durdurulması ve umudun yeşertilmesi için 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinde Yeşiller Partisi olarak Emek ve Özgürlük İttifakı’nı destekliyor; bizimle gönüldaşlık ve yoldaşlık kuran herkesi de bu yönde hareket etmeye çağırıyoruz.

Hep birlikte kazanacağız. El birliğiyle yeniden kuracağız!