Ana Sayfa Basın Bültenleri Flamingo Cenneti Mezar Oldu

Flamingo Cenneti Mezar Oldu

Tuz Gölü’nde yavru flamingoların toplu ölümüne yol açan gelişmeleri büyük bir kaygıyla izliyoruz. Tuz gölü çevresi, Türkiye’nin en az yağış alan bölgelerinden biri. Tuzcul ekosistem özellikleri gösteren bu coğrafya özel çevre koruma bölgesi statüsüne sahip. Flamingolar başta olmak üzere başka birçok canlıya ev sahipliği yapan Tuz Gölü, canlıların yaşam alanı olmanın yanı sıra Türkiye’nin tuz üretimi için de önemli bir merkez.

Orta Anadolu’da on, on beş yılda bir yaşanan kurak dönemler, iklim krizinin etkisiyle hem daha sık hem de daha yoğun görülmeye başladı. Bu yıl tüm şiddetiyle yaşanan kuraklıkla baş etmeye çalışan çiftçiler, Tuz Gölü’nü besleyen su kaynaklarına setler çekerek suyu tarımsal üretim için kullandılar. Bu durum, gölün kurumasına ve dolayısıyla burada yaşayan yavru flamingoların topluca ölmesine neden oldu.

Tuz gölü’nde yaşanan felaket iklim ve ekoloji krizinin sonuçlarını bir arada barındırmaktadır. İklim krizine bağlı kuraklıkların sıklığının arttığı hatta kalıcı hale geldiği bir dönemde ekosistemlerin ve barındırdıkları canlı türlerinin korunması için kalıcı önlemlerin alınması, izleme ve denetleme çalışmalarının ödün vermeksizin yapılması gerekiyor. Ayrıca bölgede yaşayan çiftçilerin uyguladığı sulu tarım pratiklerinin gözden geçirileceği uyum programlarının hazırlanması ve onarıcı tarım yöntemlerini içeren tarım politikaları için vakit kaybetmeden harekete geçilmesi elzemdir. Bunun için ilgili bakanlıklara çağrı yapıyoruz.