Ana Sayfa Basın Bültenleri Filistin’de Savaşa ve İşgale Kalıcı Son!

Filistin’de Savaşa ve İşgale Kalıcı Son!

İnsanlığın kanayan yarası Filistin yine günlerdir ateş altında. Doğu Kudüs’te yaşayan bazı Filistinlilerin evlerinden atılması ve Mescid-i Aksa’ya askerlerin girmesi nedeniyle başlayan süreç güç dengesi olmayan bir çatışmaya dönüşmüş durumda. İsrail Devleti bir yeryüzü hapishanesine dönüştürdüğü Gazze’yi havadan bombalıyor. Dünyanın nüfus yoğunluğu en yüksek yerlerinden biri olan Gazze’de aralarında çok sayıda çocuğun olduğu siviller de hayatını kaybediyor.

Canlı yayında izlediğimiz saldırılarda sadece aralarında okulların ve hastanelerin de olduğu sivil binalar değil, uluslararası medya kurumlarının ofisleri de vuruluyor ve olup bitenin boyutları dünya kamuoyundan gizlenmeye çalışılıyor. Filistin’in diğer bölgelerinde genel greve giderek sokağa çıkan ve protesto hakkını kullanan halkın üzerine de gerçek mermilerle ateş açılıyor, yoğunlaştırılmış gaz bombaları kullanılıyor.

Bu noktada meseleyi dinler arasında bir savaş haline sokmak isteyen köktencilere inat Tel Aviv’in sokakları da dahil olmak üzere dünyanın tüm ülkelerinde savaş karşıtı sesler yükseliyor ve Filistin mücadelesi tüm kimliklerin ötesinde barış isteyenlerin ortak noktası oluyor.

Şiddete karşı olan ve koşulsuz barışa inanan Yeşiller olarak, öncelikle İsrail’in saldırılarını durdurmasını ve Filistin’de giderek derinleştirdiği işgale son vermesini istiyoruz.

Başta ABD gibi saldırılara destek veren ülkelerde olmak üzere her yerde hükümetlerin barış için harekete geçmesini talep edenlerle birlikteyiz.

Ancak Türkiye’yi yönetenler de artık gece Filistinliler ile ağlayıp, gündüz İsrail ile silah anlaşmaları yaptıkları bu ikiyüzlü siyasetten bir an önce vazgeçmek zorunda.

Filistin’de, Ortadoğu’da ve dünyada savaşlara son vermenin yolu dinsel semboller üzerinden yürütülen fetih ve nefret söylemlerinden değil, barış dilinden ve silahsızlanmadan geçiyor. İlan edilen ateşkesin kalıcı olması ve barışa giden yolu açması önemli.

Filistin’de savaşa ve işgale son! Silahlanmaya ve çatışmaları körükleyen nefret söylemine değil, kalıcı barış için şiddetsiz mücadeleye ihtiyacımız var!