Ana Sayfa Eş Sözcülerimiz

Eş Sözcülerimiz

Yeşiller Partisi, 2020 Eylül ayında siyasi parti olarak başvurusunu gerçekleştirmiş, ancak İçişleri Bakanlığının alındı belgesini usulsüz bir şekilde vermemesi nedeniyle tüzel kişiliğini kazanamamış ve hukuki mücadele başlatmıştır. İlk aşamada Ankara 8.İdare Mahkemesi’nin partimizin kuruluşuna cevaz veren kararı, 2023 Genel Seçimleri sonrasında Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından kesin olarak kaldırıldı.

Genel seçimler sonrası, eş sözcülerimiz ve bu süreç öncesinde gerçekleşen istifalar sonrasında kalan yürütme kurulu üyelerimiz, 30 Mayıs itibariyle görevlerini bırakmışlardır. Bir kongre hazırlık süreci başlamışken 15 Haziran’da Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin kararı sonrası partimizin tüzel kişilik mücadelesinde hukuki olarak sona gelinmiştir. Parti kurucularımız bireysel olarak hukuki mücadeleyi Anayasa Mahkemesi’ne taşımışlardır.

Mevcut durumda Yeşiller Partisi’nin resmi eş sözcüleri ve yürütme kurulu bulunmamaktadır. Partinin seçilmiş diğer organları (Parti Meclisi Sekretaryası, Arabulucular Kurulu, Disiplin Kurulu) göreve devam etmekle birlikte, tüm parti üyelerinin katılımına açık bir genişletilmiş sekretarya tarafından partinin yeniden yapılanma süreci yürütülmektedir.

GEÇMİŞ DÖNEM EŞ SÖZCÜLERİMİZ

Emine Özkan
(1993, Eskişehir, Klinik Psikolog)
Eylül 2020 – Aralık 2021
Partimizin kuruluş aşamasında belirlenen eş sözcülerimizdendir. 19 Aralık 2021 tarihinde gerçekleşen parti konferansı sırasında görevini tamamlamış ve yeniden aday olmamıştır.

Koray Doğan Urbarlı
(1985, İzmir, Sosyolog)
Eylül 2020 – Mayıs 2023
Partimizin kuruluş aşamasında belirlenen eş sözcülerimizdendir. 2023 Genel Seçimlerinde partimiz adına İstanbul 2. Bölgede Milletvekili adayı olmuştur. 30 Mayıs 2023 tarihinde eş sözcülük görevini bırakmıştır. Sonrasında partimizden ayrılarak Türkiye İşçi Partisi’ne katılmıştır.

Özlem Teke Taşdemir
(1975, Kars, Çevre Mühendisi)
Aralık 2021 – Mayıs 2023
19 Aralık 2021 tarifinde gerçekleşen parti konferansında Eş sözcülük görevini üstlenmiştir. 2023 Genel Seçimlerinde partimiz adına İstanbul 3. Bölgede Milletvekili adayı olmuştur. 30 Mayıs 2023 tarihinde eş sözcülük görevini bırakmıştır.