Ana Sayfa Basın Bültenleri 250 yaşında bir zeytin ağacını savunacağız

250 yaşında bir zeytin ağacını savunacağız

AKP, her türlü krizin çözümünü doğayı yağmalamakta aramaktan vazgeçmiyor. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan bir yönetmelik değişikliğiyle ülkedeki tüm zeytinlikler madencilik faaliyetine açıldı. Ne savaş ne ekonomik kriz, ne pandemi ne de iklimi korumak için altına imza atılan uluslararası anlaşmalar AKP Hükümeti’ni bu ajandadan uzaklaştırabildi. Çünkü onlar için doğanın maliyeti sıfır! Yalnızca “Keseriz, yakarız, yıkarız. Gerekirse gider yerine yeni ağaç dikeriz”… “Ülkenin elektrik ihtiyacını karşılama” kılıfına saklanmış bu yönetmelik değişikliğinin şartı da “iş bittikten” sonra alanı rehabilite etmek oldu.

Biz bu kurnazlığı biliyoruz. Anadolu’da ufak bir gezintiye çıkan herkes de iyi bilir. Yok olan ormanlık alanlardan, yapılan doğa katliamı anlaşılmasın diye utanmazca yeşile boyanan dağdan, taştan biliyoruz. Yüzlerce yıl yaşama kapasitesine sahip bir ağacı kesip, sonra yerine yenisi dikildiğinde bölgenin “rehabilite” edilmesini bekleyemezsiniz. 20-30 yıllık bir maden çalışması için coğrafyanın kadim yaşam döngüsünü yok edemezsiniz.

AKP’nin 8 kere delmeye çalışıp başaramadığı ve halen yürürlükte olan 3573 sayılı yasa ile zeytinlikler koruma altındadır. Geçmişte Bergama’da, Kaz Dağları’nda, Soma’da zeytinliklerini savunanların yanında yer alan Yeşiller Partisi olarak bugün de İkizköy’de zeytinliklerini savunanların yanındayız. Bu ülke çapındaki saldırıya karşı tüm zeytinlikleri, doğamızı, çevremizi savunacağız. 250 yaşında bir zeytin ağacını savunacağız. Yaşamak için savunacağız. Hep birlikte yaşayabilelim diye savunacağız.

Çünkü 250 yıllık ağaçlarımızdan başka bir şeyimiz kalmadı elimizde!

1 Yorum