Ana Sayfa Basın Bültenleri HDP İzmir Parti Binasına Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz.

HDP İzmir Parti Binasına Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz.

HDP İzmir Parti binasına yapılan saldırıyı kınıyoruz. Saldırı sonucu öldürülen Deniz Poyraz’ın ailesine, yakınlarına ve HDP camiasına başsağlığı diliyoruz. 

Bu saldırı sadece HDP’ye yapılmış bir saldırı değildir, Türkiye’de çoğulcu demokratik yaşamı ortadan kaldırmaya yöneliktir.

Cumhur İttifakı’nın iktidarını daim kılmak üzere uyguladığı kutuplaştırıcı politikalar ve kullandığı nefret dili, siyaset dışı yöntem ve tutumları cesaretlendirerek şiddete alan açmıştır. Muhalefeti ve özellikle HDP’yi hedef gösteren bu şiddet dilinin sonuçlarını bugün yaşanan elim olayla bir kez daha görmüş olduk. 

Bazı çevreler görmezden gelmek istese de HDP, Türkiye’de yaklaşık 6 milyon kişinin oyunu almış, genel seçimde AKP ve CHP’nin ardından üçüncü parti olmuş ve uğradığı tüm haksızlıklara rağmen meşru zeminde demokratik mücadeleyi seçmiş bir partidir. Bu partiye yapılan saldırılara karşı sessiz kalmak, her geçen gün Türkiye’de demokratik zeminin daralması sonucunu doğurmaktadır. 

Türkiye’nin demokratikleşmesini savunmayı öncelikli görev olarak kabul eden tüm siyasi aktörlerin, kutuplaştırıcı politikalara ve düşmanlaştırıcı dile karşı ortak bir politik zeminde güçlerini birleştirmekten başka bir yolu yoktur.  

Yeşiller Partisi olarak toplumsal barışı tehdit eden bu olayın gerçek azmettiricilerinin hukuk önünde er geç hesap vereceklerine inanıyoruz ve bu uğurda mücadele etmeye kararlıyız.

Bu ortamı yaratan ve söz konusu şiddet eylemini engellemeyen başta İçişleri Bakanı olmak üzere tüm diğer sorumlulardan hesap sormalıyız. Ancak bunların hepsinin ötesinde yurttaşlar, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri olarak HDP’ye yapılan saldırının demokratik siyaseti ve toplumsal huzuru/güvenliği hedef aldığını bilerek diyaloğa, anlayışa, meşru ve şeffaf mekanizmalara daha çok sahip çıkmalıyız.

Önceki İçerikAhmet Şık Bizdendir
Sonraki İçerikİçişleri Bakanlığı’ndan İtiraf: Kuruluş Sürecini Bekletiyoruz