Pz16062019

Son güncellemeÇrş, 12 Ara 2012 2pm

Eş Sözcüler 2011

 

YÜKSEL SELEK

1934’te doğdu. 19 yaşında evlendi, evliliğinin 25. yılında boşandı. İki çocuğu, dört torunu var.

1968 Yılında İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'ne girdi, 1972’de mezun oldu. 1980 askeri darbesine kadar İstanbul’un çeşitli liselerinde felsefe grubu öğretmenliği yaptı. 1980’de görevinden istifa etti.

1975 yılında İlerici Kadınlar Derneği'ne (İKD) üye oldu. Dernek kapatılıncaya kadar İKD yönetiminde görev yaptı. 1984'ün Mayıs ayından 1988'in Aralık ayına kadar politik göçmen olarak Almanya’da yaşadı. Yurda döndükten sonra TBKP'de (Türkiye Birleşik Komünist Partisi) kurucu ve Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak yer aldı. Parti, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılıncaya kadar görev yaptı.

1996’daki “Susurluk Vakası”nın ardından başlatılan, “Sürekli Aydınlık için 1 Dakika Karanlık” eyleminin ve eylemi yürüten “Yurttaş Girişimi”nin, “Sivil Anayasa Girişimi”nin koordinatörlüğünü yaptı. 1999 depreminin ardından, bölgeye yapılan yardımları koordine etmek üzere oluşturulan “Sivil Koordinasyon”un koordinatörlüğünü üstlendi. Bölgedeki dayanışma çalışmaları sonucunda kurulan, “Kadınlarla Dayanışma Vakfı”nın kurucusu ve başkanı olarak görev yaptı. Halen Vakfın Yönetim Kurulu üyesi olarak çalışmalara destek veriyor. 2002 Yılından beri Bodrum’da, sivil toplum çalışmalarına katılıyor. Bir yıldır Yeşiller Partisi üyesi.

 

 

 

 

 

ÜMİT ŞAHİN

1969’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden 1991’de mezun oldu. Aynı fakültede fizik tedavi ve rehabilitasyon ihtisasını bitirdi. İstanbul Üniversitesi’nde halk sağlığı doktorası yaptı. Kudüs Hebrew Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’ndan halk sağlığı master derecesi aldı. Halk sağlığı alanında ağırlıklı olarak çevre sağlığı ile ilgili çalışmalar yaptı. 1990’ların başından bu yana yeşil hareketin, insan hakları hareketinin ve nükleer karşıtı mücadelenin içindedir.

1998 yılına kurulan Çevre İçin Hekimler Derneği’nde genel sekreter ve başkan olarak görev yapmıştır. Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nda 1996’dan bu yana gönüllü ve bir dönem profesyonel çalışmıştır. Türkiye Yeşilleri’nde 2005-2008 yıllarında basın-yayın koordinatörü ve iklim değişikliği sözcüsü olarak görev yapmıştır. 2008'de kurulan Yeşiller Partisi’nin kurucuları arasındadır.

Pastoral, Değirmenlere Karşı, Akkuyu Postası, Hekim Forumu, Yeşil Gazete gibi gazete ve dergilerin yayın kurullarında çalışmıştır. 2003 yılında yeşil politika ve özgürlükçü düşünce dergisi Üç Ekoloji’yi kurmuştur.

Çeşitli dergi ve gazetelerde (Üç Ekoloji, Birikim, Mesele, Yeşil Gazete, Bianet, Açık Radyo web sitesi vb.) ekoloji, yeşil politika ve çevre alanında yazı ve makaleler yayınlamaya, çeviriler yapmaya, “Yeşil Düşünce ve Ekoloji” seminerleri vermeye devam etmektedir. Yeni İnsan Yayınevi’nde yayını süren Ivan Illich’in bütün eserlerinin dizi editörlüğünü yürütmektedir.

Ömer Madra ile yaptığı söyleşilerden oluşan “Niçin Daha Fazla Bekleyemeyiz: Küresel Isınma ve İklim Krizi” adlı kitap 2007’de Agora Kitaplığı tarafından yayınlanmıştır. Ayrıca 2008 yılında Özgür Üniversite Kitaplığı’ndan çıkan ve editörlüğünü Fikret Başkaya’nın yaptığı “Küresel Kapitalizmi Meşrulaştıran Söylemler” kitabında “Sürdürülebilir Kalkınma” ve 2010'da Phoenix Yayınları'ndan Armağan Öztürk editörlüğünde yayınlanan "Yeni Sol-Yeni Sağ" kitabında "Yeşil Politika: Radikal Reformizm, Pasifizm ve Ekolojik Muhalefet" başlıklı bölümleri yazmıştır. Editörlüğünü, eş yazarlığını ve bölüm yazarlığını yaptığı çevre sağlığı ve insan hakları ile ilgili çeşitli akademik kitaplar vardır.

Halen Üç Ekoloji dergisinin yayın yönetmenliğini sürdürmektedir. Açık Radyo’da Çarşamba sabahları 10:30’da Ömer Madra ile birlikte “Açık Yeşil” adlı bir radyo programını hazırlayıp sunmaktadır. Ayrıca konuk öğretim görevlisi olarak İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Çevre Haberciliği”, Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde ise "Çevre Politikaları" dersi vermektedir.

Profesyonel iş yaşamını özel bir fizik tedavi kliniğinde uzman hekim olarak yarım gün çalışarak sürdürmektedir.