Pz21072019

Son güncellemeÇrş, 12 Ara 2012 2pm

Başka R.A.’lar olmasın

baska-ralar-olmasin“17 yaşındaki R.A. Temmuz ayında Diyarbakır’da amca ve babasının işbirliğiyle 14 kurşunla öldürüldü. Nedeni eşcinsel olmasıydı. Cesedi yol kenarına atıldı. Bizler ise bunu bir ay sonra öğrendik.

Türkiye’de gençler eşcinsel oldukları için öldürülüyorlar. R.A.’nın ölümü, bu ülkenin yurttaşları olarak bizleri ağır bir vicdani yükle baş başa bırakıyor.

Devamını oku: Başka R.A.’lar olmasın

Barış Günü

1 eylül ülkemizde barış günü olarak kutlanıyor. Şiddetin bu kadar acılarla yaşandığı bir coğrafyada her gün barış günü olsa yeridir.

 

Yeşiller hem dünyada hem de ülkemizde en temel varoluş ilkelerinden biri olarak şiddet karşıtlığını gösterirler.

 

Biz Yeşiller biliyoruz ki bu ilkenin en çok bizim coğrafyamızda yeşermesine ihtiyaç var.

 

Devamını oku: Barış Günü

Kürt siyasi hareketine yönelik tutuklamaları durdurun!

 Üç gün önce, 1 Ekim 2011, TBMM açıldı.

Meclise gelip siyaset yapması beklenen BDP Milletvekilleri geldiler, o zehir zemberek Andı içtiler... onlara oy veren seçmen rahat bir nefes aldı. Artık her şey yoluna girecekti, barışa bir şans daha verilmişti! Anayasa Uzlaşma Komisyonu da kurulmuştu. Türkiye halkları ilk kez kendi toplumsal sözleşmesini, kendi Anayasasınıyapmaya hazırlanıyordu... Umutluyduk.

Üç gün sonra, 4 Ekim 2011. Haber ajansları, çoğu BDP’nin yerel kadrolarından oluşan, Kürt siyasi hareketine yönelik büyük bir operasyonu duyuruyordu.

İstanbul’da 90 BDP’linin, eşzamanlı operasyonlarla, Diyarbakır’da 31, Antep’te 20, Ankara ve Derik’te ikişer, Batman ve Kurtalan’da birer kişinin gözaltına alınmıştı. Son bir ayda KCK operasyonları çerçevesinde 771 olan gözaltı sayısı, bugün gözaltına alınan 137 kişi ile birlikte 908′e yükselmişti.

Kürdüyle, Kürt olmayanıyla Türkiye halklarına bu eziyeti reva gören siyasal iktidara sesleniyoruz:

Demokratik, eşit, adil, insanca bir yaşam için onca çabadan, onca acıdan, dökülen onca kan ve gözyaşından sonra, barışa her yaklaştığımızda umutlarımızıkıran arızalara artık engel olun! Kürt siyasi hareketini ezmeye yönelik operasyonları durdurun! Kürt halkının haklı taleplerini yerine getirmek için bahaneler yaratmaktan vazgeçin; sorumluluklarınıza sahip çıkın, çözüm için adım atın, Meclisi çalıştırın.

Yüksel Selek – Ümit Şahin

Yeşiller Partisi Eşsözcüleri

Devamını oku: Kürt siyasi hareketine yönelik tutuklamaları durdurun!

SİLAHLARI SUSTURUN!

Dün ve önceki gün PKK saldırılarında hayatını kaybeden asker ve sivillerin ailelerine, yakınlarına, tüm yurttaşlarımıza başsağlığı ve sabır diliyor, acılarını paylaşıyoruz.

Bıkmadan söylediğimiz şeyleri bir kez daha tekrar ediyoruz:

 

Bu tür saldırı ve cinayetlerle şiddet ortamını kalıcı hale getiren, savaşı tırmandıran, insanları öldürerek sorunları çözeceğini sananlar insanlık suçu işliyorlar. Bu savaşı bitirmenin tek yolu şiddeti reddetmektir. Kürt sorununda barışçı ve demokratik çözüme ulaşmanın tek yolu şiddetsiz mücadele yöntemlerini ve çözüm politikalarını hayata geçirmektir.

 

Savaş daha fazla tırmanmadan, Kürt sorunu iyice çözümsüz hale gelmeden, Türkiye’nin zaten hasarlı olan demokratik sistemi daha fazla yara almadan, silahlar bırakılmalıdır.

PKK’yi derhal ateşkes ilan etmeye, sınır dışına çekilmeye ve silahlı mücadeleyi tamamen terk etmek için masaya oturmaya çağırıyoruz.

 

Devleti Cumhurbaşkanı Gül'ün ağzından intikam yeminleri eden savaş dilini terk etmeye, askeri harekâtı ve KCK operasyonlarını derhal durdurmaya, KCK tutuklularını serbest bırakmaya ve Kürt sorununda demokratik çözümün tek yolu olan sivil siyasetin önünü açmaya çağırıyoruz.

 

Hükümeti Kandil ve İmralı’yla müzakerelere tekrar başlamaya ve bu kez kısa sürede çözüm geliştirecek cesareti göstermeye çağırıyoruz.

Tüm siyasi parti ve örgütleri, sivil toplumu ve yurttaşlarımızı şiddetin diline teslim olmamaya, barışa olan inancını kaybetmemeye, milliyetçiliği ve şiddeti reddetmeye çağırıyoruz.

 

Bu savaşı bitirmek elimizde…

Silahları susturun.

Yüksel Selek - Ümit Şahin
Yeşiller Partisi Eşsözcüleri

ŞİDDETİ TIRMANDIRANLARI KINIYORUZ!

Basına ve Kamuoyuna:

ŞİDDETİ TIRMANDIRANLARI KINIYORUZ!

Ankara’da ve Siirt’te sivillere yönelik olarak önceki gün yapılan saldırıların, en ağır lanetlemeyi hakettiğine, barış isteyen hiç kimsenin şüphesi olmadığından eminiz. Ama şiddeti, “her nereden gelirse gelsin” diyerek kınamaktan da yorulduk!

PKK’nın şiddet atmosferini besleyen eylemlerini, gerek jandarma-polis, gerekse sivillere yönelik saldırılarını ve şiddeti yücelten bir dil kullanmasını kınıyoruz.

Devletin “örgütü bitirmekten” bahsederek savaşı körüklemesini, hava saldırılarını, kara harekatı ve her türlü silahlı çözüm planını ve KCK adı altında Kürt siyasal hareketine yönelik sürdürdüğü şiddeti, gözaltı ve tutuklamaları, operasyonlarını kınıyoruz.

Devletin çözümsüzlük üreten politikalarını meşrulaştırmaya çalışan siyasi partileri, stratejistleri ve yazarları da, Kürt siyasi hareketinin ve sosyalist solun bir bölümünün, reel politika adına, şiddetin hala bir politika aracı olarak meşru sayılabileceğini düşünen mensuplarını da aklıselime davet ediyoruz.

Müzakerelerin sürmesi, silahsızlanmanın sağlanması, Kürt halkının meşru taleplerinin karşılanması ve gerçek anlamda barışa ulaşılabilmesi ancak ve ancak her türlü şiddeti dışlayan demokratik siyasetin inşasıyla mümkün olacaktır.

Yeşiller Partisi olarak, başta Hükümet, AKP ve BDP olmak üzere, tüm siyasal parti ve oluşumları, sivil toplum kuruluşlarını, barışın dilini ve demokratik siyaseti kurmak üzere acilen harekete geçmeye çağırıyoruz.

Savaş daha fazla tırmanmasın, daha fazla insan ölmesin!

Türkiye’nin bütün halkları bugün, barışa her zamankinden daha hazırdır.

Yüksel Selek - Ümit Şahin
Yeşiller Partisi Eşsözcüleri