Cu03072020

Son güncellemeÇrş, 12 Ara 2012 2pm

Eş Sözcüler

Eş Sözcüler

 

 Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü Ümit Şahin

ÜMİT ŞAHİN

1969’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden 1991’de mezun oldu. Aynı fakültede fizik tedavi ve rehabilitasyon ihtisasını bitirdi. İstanbul Üniversitesi’nde halk sağlığı doktorası yaptı. Kudüs Hebrew Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’ndan halk sağlığı master derecesi aldı. Halk sağlığı alanında ağırlıklı olarak çevre sağlığı ile ilgili çalışmalar yaptı. 1990’ların başından bu yana yeşil hareketin, insan hakları hareketinin ve nükleer karşıtı mücadelenin içindedir.

1998 yılına kurulan Çevre İçin Hekimler Derneği’nde genel sekreter ve başkan olarak görev yapmıştır. Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nda 1996’dan bu yana gönüllü ve bir dönem profesyonel çalışmıştır. Türkiye Yeşilleri’nde 2005-2008 yıllarında basın-yayın koordinatörü ve iklim değişikliği sözcüsü olarak görev yapmıştır. 2008'de kurulan Yeşiller Partisi’nin kurucuları arasındadır. 

Pastoral, Değirmenlere Karşı, Akkuyu Postası, Hekim Forumu, Yeşil Gazete gibi gazete ve dergilerin yayın kurullarında çalışmıştır. 2003 yılında yeşil politika ve özgürlükçü düşünce dergisi Üç Ekoloji’yi kurmuştur.

Çeşitli dergi ve gazetelerde (Üç Ekoloji, Birikim, Mesele, Yeşil Gazete, Bianet, Açık Radyo web sitesi vb.) ekoloji, yeşil politika ve çevre alanında yazı ve makaleler yayınlamaya, çeviriler yapmaya, “Yeşil Düşünce ve Ekoloji” seminerleri vermeye devam etmektedir. Yeni İnsan Yayınevi’nde yayını süren Ivan Illich’in bütün eserlerinin dizi editörlüğünü yürütmektedir.

Ömer Madra ile yaptığı söyleşilerden oluşan “Niçin Daha Fazla Bekleyemeyiz: Küresel Isınma ve İklim Krizi” adlı kitap 2007’de Agora Kitaplığı tarafından yayınlanmıştır. Ayrıca 2008 yılında Özgür Üniversite Kitaplığı’ndan çıkan ve editörlüğünü Fikret Başkaya’nın yaptığı “Küresel Kapitalizmi Meşrulaştıran Söylemler” kitabında “Sürdürülebilir Kalkınma” ve 2010'da Phoenix Yayınları'ndan Armağan Öztürk editörlüğünde yayınlanan "Yeni Sol-Yeni Sağ" kitabında "Yeşil Politika: Radikal Reformizm, Pasifizm ve Ekolojik Muhalefet" başlıklı bölümleri yazmıştır. Editörlüğünü, eş yazarlığını ve bölüm yazarlığını yaptığı çevre sağlığı ve insan hakları ile ilgili çeşitli akademik kitaplar vardır.

Halen Üç Ekoloji dergisinin yayın yönetmenliğini sürdürmektedir. Açık Radyo’da Çarşamba sabahları 10:30’da Ömer Madra ile birlikte “Açık Yeşil” adlı bir radyo programını hazırlayıp sunmaktadır. Ayrıca konuk öğretim görevlisi olarak İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Çevre Haberciliği”, Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde ise "Çevre Politikaları" dersi vermektedir.

Profesyonel iş yaşamını özel bir fizik tedavi kliniğinde uzman hekim olarak yarım gün çalışarak sürdürmektedir.

 

 Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü Sevil Turan

SEVİL TURAN

1984 yılında Artvin’de doğdu. Uludağ üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden 2006 yılında mezun oldu. Üniversite öğrenimi sırasında ve sonrasında gençlik politikaları konusunda ve barış aktivisti olarak çalıştı. Mezuniyetinden sonra bir yıl boyunca Avusturya'da gençlik ve göçmen politikaları üzerine bir programda gönüllü çalışan olarak yer aldı. Bursa’da kadınların ekonomik ve sosyal alanda konumlarının güçlendirilmesi üzerine bir projede çalıştıktan sonra 2010 yılında Avrupa Parlamentosu Yeşiller Milletvekili Ska Keller’in asistanı olarak görev aldı.
 
2006-2012 yılları arasında Avrupa Genç Yeşilleri ile birlikte çalışarak, yeşil politikanın yaygınlaştırılması, ifade özgürlüğü, medya ve sürdürülebilirlik konularında uluslararası eylem ve aktivitelerde yer aldı.
 
2009-2010 yıllarında Yeşiller partisi Bursa Osmangazi ilçesinin eş sözcülüğü görevini yürüttü.
 
Şu anda Yeşil Politika Online Eğitim Programı'nın koordinatörlüğünü yürütmektedir ve  medya, gençlik, kadın çalışmaları, demokrasi ve katılımcılık konularında çalışmaktadır