Prş27062019

Son güncellemeÇrş, 12 Ara 2012 2pm

İklim Değişikliğini Durdur Yaşamı Sürdür

Türkiye Kyoto'yu İmzala!

www.kyotoyuizmala.com
Kampanyaya katılmak için Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine başvurunuz.

KYOTO İÇİN BİR HAFTADA 50.000 İMZA!

Türkiye Kyoto’yu İmzala! imza kampanyasının birinci haftası dolmadan imza sayısı 50 bini geçti. Yeşiller İklim Değişikliği Sözcüsü Dr. Ümit Şahin “Halkın kampanyaya gösterdiği bu yoğun ilgi, iklim değişikliğinde Türkiye’nn sorumluğunu ciddiye almayan hükümete yönelik sert bir uyarıdır.” dedi. Kampanyaya toplumun çok farklı kesimlerinden destek yağıyor.

İstanbul, 23 Şubat 2007 – Kyoto Protokolü’nün yürürlüğe girişinin 2. yılı olan 16 Şubat 2007 Cuma günü başlatılan Türkiye Kyoto’yu İmzala! imza kampanyasında, birinci hafta dolmadan 50 binden fazla imza toplandı (Bugün 13:30 itibariyle imza sayısı 54.400). İki ay sürmesi planlanan ve en az 100 bin imza hedeflenen kampanya sonunda toplanan imzalar Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulacak.

Yeşiller İklim Değişikliği Sözcüsü Dr. Ümit Şahin yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Halkın kampanyaya gösterdiği bu yoğun ilgi, iklim değişikliğinde Türkiye’nin sorumluğunu ciddiye almayan hükümete yönelik sert bir uyarıdır. Daha bir hafta dolmadan imza kampanyasında hedeflenen imza sayısının yarısı toplandı. Bu yoğun katılım, halkın Türkiye’nin sera gazları salımlarını en hızlı arttıran ülke olduğunun farkında olduğunu, Türkiye’nin yanlış politikalar nedeniyle iklim değişikliğinde sorumluluk sahibi olduğunu bildiğini ve önlem alması gereken asıl kurum olan hükümete sorumluluğunu hatırlatmaya kararlı olduğunu gösteriyor. Bu imzaları gören hükümet, acaba hala küresel ısınmayı durdurma reçetesi olarak insanlara öğüt vermeye devam mı edecek, yoksa iklim değişikliğini ciddiye aldığını göstermek için küçük de olsa bir adım atarak Kyoto Protokolü’nü imzalamayı ve sera gazı salımlarını düşürme hedefi koymayı kabul mü edecek?”

Kampanyanın birinci haftası dolmadan hedeflenen imza sayısının yarısına ulaşılmasının yanı sıra, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden ve toplumun farklı kesimlerinden kampanyaya imza ve destek yağıyor. Kampanyaya gençlerin ilgisi özellikle fazla. İmzacıların beşte birinin öğrenci olduğu, ayrıca mühendislerin de meslek sıralamasında ikinci sırada yer aldıkları görülüyor. Ev hanımları, emekliler, sanatçılar, doktorlar, avukatlar, bankacılar da sıralamada üst sıralarda yer alan meslek grupları.

Toplumun değişik alanlarından verilen diğer bazı destekler arasında göze çarpanlar şunlar:

- Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekilleri Nail Kamacı, Osman Kaptan ve Feridun Baloğlu, kampanyayı desteklediklerini bildirerek imza verdiler.

- İstanbul’da yapılan SODEV genel kurulu sırasında aralarında vakıf başkanı Aydın Cıngı’nın da olduğu SODEV üyeleri kampanyayı desteklediklerini belirterek topluca imza verdiler.

- Antalya’da yapılan Batı Akdeniz Çevre Platformu (BAÇEP) toplantısı sırasında BAÇEP katılımcıları kampanyaya topluca imza verdi.

- Antalya’da köylerinde açılan taş ocağına karşı mücadele eden Doyran köylüleri kampanyayı destekleyerek topluca imza verdiler.

- Alanya’da, Yeşiller Alanya Grubu tarafından düzenlenen ve Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı “Küresel Isınmanın Akdenize Etkileri” paneli sırasında 110 imza toplandı.

- Bursa’nın Panayır mahallesinde Yeşiller Bursa grubu tarafından düzenlenen bir toplantı sırasında, mahallelerindeki doğalgaz çevrim santralına tepki duyan çok sayıda mahalleli kampanyaya destek ve imza verdi.

Türkiye Kyoto’yu İmzala! imza kampanyası, aralarında Yıldız Kenter, Sezen Aksu, Uğur Yücel, Okan Bayülgen, Aydın Engin, Ferhat Kentel, Ömer Madra, Oya Baydar, Roni Margulies, Mikdat Kadıoğlu, Selahattin İncecik, Turgu Tarhanlı, Taha Parla, Korhan Gümüş gibi sanatçı, akademisyen ve gazetecilerin de bulunduğu ilk 100 imzacının desteklerini açıklamalarıyla başlamıştı.

Kampanya imza metni şöyle:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na

Biz aşağıda imzası olanlar, Türkiye’nin iklim değişikliğine neden olan gazları hızla artan oranda üreten bir ülke olarak, dünya üzerindeki yaşamı tehdit eden küresel ısınmayı durdurmak için üzerine düşenleri yapmasını, ilk adım olarak da sera gazlarında indirim hedeflerini belirlemek için gerekli çalışmaları yaparak,Kyoto Protokolü’nü en kısa zamanda imzalamasını istiyoruz.”

İnternet üzerinden ve elden süren ve 16 Nisan 2007’de sona erecek imza kampanyasında toplanan imzalar Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na teslim edilecek. Kampanyaya katılmak için www.kyotoyuimzala.com adresini ziyaret etmek gerekiyor. Elden imza toplayarak kampanyaya destek vermek isteyenler web sitesindeki iletişim bilgilerinden yararlanarak bilgi alabiliyorlar.

Kyoto Protokolü’nü reddeden ve imzalamayan ülkeler aşağıdaki haritada siyah ve açık gri renkte görülüyor. Koyu gri taralı ülkeler Kyoto’yu imzalamış ve onaylamış durumda.Türkiye Yeşilleri Basın Yayın Bürosu, 23 Şubat 2007