Prş13082020

Son güncellemeÇrş, 12 Ara 2012 2pm

Duyurular

Tohum Takas Şenliklerini Destekliyoruz

tohum-takas-senliklerini-destekliyoruzTürkiye'nin dört bir yanında yapılmaya başlayan tohum takas şenliklerini destekliyoruz. Tohumculuk yasası ile küçük çiftçinin, köylünün tohum satmasını yasaklayan AKP zihniyeti, tohumları patentleterek yüzyıllardır Anadolu'da yapılan çiftçiliğinin sonunu hazırlıyor. Tohum takas şenlikleri ile binlerce yıldır topraklarımıza ekilen tohumları çiftçiler paylaşıyor ve yeniden ekiyorlar. Gezegenin yarını için çok önemli olan bu etkinliği destekliyor ve düzenleyen kurumlara başarılar diliyoruz.

 

2.KARAOT TOHUM TAKAS ŞENLİĞİNİN ARDINDAN

 

15 eylül cumartesi günü Torbalı' nın Karaot köyünde; 2. Karaot Tohum Takas Şenliği yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.1000' i aşkın kişinin katıldığı tahmin edilen şenlik; köylüsü, kentlisiyle bir miting havasında gerçekleşti.

2. Karaot Tohum Takas Şenliği ilk amacı olan şenliğin gelenekselleşmesi hedefine ulaştığını gösterdi.Yıllara dayalı verilen emek bu şenlikte köylünün kadını, erkeği ve gençliğiyle örgütleriyle bütünleşmesini sağladığını göstererek gelecek için umut verdi. Artık örgütlerin tepeden değil, halkıyla iç içe ve birlikte her şeyi düşünüp planlayabildiği bir sürecin başladığını, Anadolu' daki diğer köylere örnek olabileceğini de göstermiş oldu.

Şenlik daha yapılırken ülkenin diğer köylerinde yapılması planlanan tohum takas şenliklerinin de tohumlarını atmaya başladı. Karaot artık kendini yeniden üretmeye hazır ve yalnız kalmayacak.

Bu yıl şenliğin bir başka misyonu olan GDO ' ya karşı duruşunu ifade etmesi “TOHUMUNA SAHİP ÇIK! GDO YA GEÇİT VERME” sloganının pankartlarla ve herkesin göğsünde takılı kokartlarla belgelendi.

2-16 ekim tarihlerinde gerçekleşecek olan Küresel Tohum Özgürlüğü kampanyasının bildirgesi okunarak vatandaşlara sivil itaatsizlik çağrısı yapılan şenliğin deneyimleri yürüyüşümüze yol gösterici olacaktır.

Şenliğimize katılımları ve içten duruşlarıyla destek veren; Petrol-İş Kocaeli şubesi işçilerine,Tema gönüllü guruplarına, Duvara Karşı Tiyatro Topluluğuna, Torbalı ÇYDD Korosuna, Sinek Sekiz Yayınevine,Veli Kundakçı'ya, yerel sivil toplum örgütlerine,

Sayın Buket Uzuner' e teşekkürlerimizi borç biliriz.

 

TOHUMLARA ÖZGÜRLÜK!

TOHUMUNA SAHİP ÇIK! GDO YA GEÇİT VERME!

 Ekolojik Üreticiler Derneği ve Karaot Tohum Derneği


....................................................................................................................................................................................................

13-14 Ekim 2012’de Seferihisar'da ikinci Tohum Takas Şenliği

Seferihisar Belediyesi, GDO’lu ürünlerin Türkiye’ye girdiği şu günlerde ninelerimizin dedelerimizin bize bıraktığı tohum mirasını yaşatmayı sürdürüyor. Geçen yıl düzenlediğimiz Tohum Şenliği’nin ardından şimdi yine yerel tohumlarımızı yaşatmak için harekete geçtik.

Gerçek bir tohum cenneti olan Anadolu toprakları, günden güne tohum mirasını kaybetmekte. Tek kullanımlık hibrit tohumların yaygınlaşmasıyla, üretim “Al –Ek –At” modeline dönüştü. Bu da küçük ölçekli üreticilerin girdi maliyetini günden güne artırıyor ve üretimin dışarıya bağlı bir hal almasına neden oluyor. Tohum takas şenlikleri, yerel tohumların herhangi bir satış amacı olmadan takas yoluyla yeşertilmesini ve korunmasını sağlıyor.

13-14 Ekim 2012’de Seferihisar'da ikinci Tohum Takas Şenliği’ni düzenliyoruz. Bereketli tohumlarımızı toplamayı, saklamayı ve yeşertmeyi unutmamak için, herkesi bu şenliğin bir parçası olmaya davet ediyoruz.

 

İletişim için: Şevket MERİÇ - 05305685021

 

........................................................................................................................................................................................................

 

30 Eylül 1.MUĞLA YEREL TOHUM TAKAS ŞENLİĞİ-30 Eylül

 

 

 

 

 

1.MUĞLA YEREL TOHUM TAKAS ŞENLİĞİ’NE DAVET

 

 

 

Yerel Tohumlar gelenek ve geleceğimizdir.

 

 

 

2006 yılında kabul edilen Tohumculuk Kanunu ile yerel tohumların satışa sunulması yasaklandı. Bizler hibrit tohumlara mahkûm edildik. Yerel tohum; o bölgenin toprak yapısına, iklimine ve ekolojisine uyum sağlamış tohum demektir. Yerel tohumlar hiç kimyasal ilaç, kimyasal gübre kullanmadan ve daha az su ile hatta susuz yetiştirilebilir.  Hibrit tohumlardan üretilen ürünlerin besin değerleri ise yerel ürünlere göre düşüktür. Ayrıca bu ürünlerden ya tohum alınamaz veya sonuçları iyi olmaz. Her yıl yeniden tohum alınıp yapılan üretim sonucunda verilen kimyasallar yüzünden topraklarımız cansızlaşmakta, verimliliği azalmakta, çevre kirlenmektedir. Bu kimyasallar bize her türlü besinden geçmekte ve başta kanser olmak üzere pek çok hastalığın tetikleyicisi olmaktadır. Ülkemiz tohumda dışa bağlı bir hale gelirken, hibrit tohumlar yüzünden binlerce çeşit yok olmuş, çiftçiler fakirleşmiş, açlık büyümüş, besinlerin tadı, kokusu kalmamıştır.

 

Gıda güvenliğimizin sağlanması için, yerel tohumların çiftçi elinde yaşatılması, korunması ve çoğaltılmasına katkıda bulunmak için, üretici ve tüketicilerde yerel tohumlar konusunda duyarlılığı arttırmak için, sağlıklı nesiller için, bu topraklarda bağımsız ve özgür yaşamak için, yerel tohumlarımıza sahip çıkmak, yaşatmak ve çok uluslu tohum şirketlerinin tahakkümünden kurtulmak zorundayız.

 

Bu nedenle;

 

30 Eylül 2012 Pazar günü Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezinde saat: 10.00/13.00 arasında 1. Muğla Yerel Tohum Takas Şenliği yapılacaktır.

 

Şenlik Programı:

 

10.00-11.30    Panel ve üreticilerle sohbet

 

Moderatör     :            Prof. Dr. Tayfun Özkaya

 

Konuşmacılar:   Prof.Dr. Gürol Ergin (Ziraat mühendisi ve 23. Dönem Muğla Milletvekili)

 

Abdullah Aysu (Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı

 

Güneşin Oya Aydemir (Buğday Ekolojik Yaşam Destekleme Der. Başkanı)

 

11.30–13.00    Yerel Tohum Takası, Yemek ve Halkoyunları gösterisi

 

—Şenlik Alanında kurulacak olan stant ve sergiler: Üretici Standları, El Emeği Standları, Fotoğraf Sergisi, Özel Tohum Sergisi