Cu14082020

Son güncellemeÇrş, 12 Ara 2012 2pm

Makale

GERZEDEKİ POLİS BASKISINI DURDURUN

 

Yeşiller Partisi'nin Sinop’un Gerze ilçesinedeki termik santral protestosuna polisin uyguladığı şiddeti kınadığını bildiren basın açıklaması şöyle:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AKP hükümeti ise tarafını  seçmiş durumda. Halka arkasını dönmüş, polis gücünü şirketin emrine vermiş, köyünde termik santral istemeyen köylülerin üzerine su sıkıyor, gaz bombası atıyor; yaralanan köylüler hastaneye gidemiyorlar, avukatları yanlarına sokulmuyor. Hükümet termik santral uğruna bölge halkı üzerinde terör estiriyor.

 

Türkiye’nin eksikli bir demokrasiden otoriter bir polis devleti olmaya doğru hızla sürüklenmesinin en önemli göstergesi, doğayı tahrip eden enerji, maden ve yol yatırımlarına karşı yerel halkın tepkisine gösterilen tahammülsüzlüktür. AKP, 2023 için koyduğu hızlı ekonomik büyüme hedefini sadece doğayı tahrip edip ekolojik krizi derinleştirerek değil, halkın üzerinde terör estirerek de uygulamaya kararlı görünüyor.

Hükümeti yanlış politikalarını şiddet uygulayarak kabul ettirme politikalarından dolayı kınıyoruz, bu yanlış yoldan daha geç olmadan dönmeye çağırıyoruz. Anadolu Grubu derhal Gerze’den ayrılmalı, hükümet güvenlik kuvvetlerini bölgeden çekmeli ve Gerze Termik Santralı için verilen lisans iptal edilmelidir.

Yeşiller olarak, yaşadığı yeri, geleceğini ve doğasını savunan halkların yanındayız. Gerze halkının yanındayız. Dünkü polis şiddetinde yaralanan köylülere geçmiş olsun diyor, dayanışma dileklerimizi iletiyoruz.

Ümit Şahin – Yüksel Selek
Yeşiller Partisi Eşsözcüleri