Cu03072020

Son güncellemeÇrş, 12 Ara 2012 2pm

Barış Ağacı Çalışma Grubu

Barış Ağacı Çalışma Grubu

Yeşiller Barış Ağacı Çalışma Grubunun Amacı:
Barış Ağacı Çalışma Grubu, Yeşiller Partisi’nin Kürt sorununa ilişkin çalışmalarını yürütmek üzere parti üyeleri tarafından oluşturulmuş bir çalışma grubudur. 
 

Yeşiller neler yaptı?

• ”Barış İçin Kadın İnsiyatifi” nin Hakkâri Berçelan Yaylası’nda “Barış Çadırı” kurup, iki gün boyunca sürdürdüğü barış nöbetine Bilge Contepe, Yasemin Göksu ve İlkay Akkaya  aktif destek verdi.
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalHaberDetay&Date=10.08.2009&ArticleID=949029

• Yeşiller Kürt sorununa yönelik görüşlerini  “KÜRT SORUNUNDA ŞİDDETSİZ VE DEMOKRATİK ÇÖZÜM İSTİYORUZ! “ başlıklı raporunda açıkladı.
(Rapor detayı için bknz: http://yesilgazete.org/2009/08/07/yol-haritasi-siddetsiz-cozum/ )• Barış Ağacı Çalışma Grubu (BAÇG) üyeleri  28-30 Eylül 2009’da Diyarbakır’da gerçekleştirilen Mezopotamya Sosyal Forumu’na katıldı. Forumda Ekolojik Alternatifler (İsmail Duygulu), Barış ve Savaş Süreçlerinde Kadın (Aysen Ataseven), Kürt Sorununa Demokratik Çözüm Tartışmaları (Bilge Contepe) oturumlarında konuşma ve sunumlar yapıldı. Bunun yanı sıra Savaşın Yarattığı Ekolojik Kriz konulu bir atölye çalışması yapıldı. (Hüseyin Güngör)

• BAÇG üyeleri Diyarbakır ziyaretlerinde Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ve DTP Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı’yı da ziyaret ettiler.• Diyarbakır’ın Lice İlçesi Ecemiş Köyü’nde hayvanlarını otlatırken gerçekleşen patlamayla ölen Ceylan Önkol’un ailesini ve Önkol’un mezarını ziyaret eden sanatçıların içerisinde Yeşiller Partisi üyelerinden Yasemin Göksu ve İlkay Akkaya da yer aldı.


• Bilge Contepe, Silopi’de Kürt açılımının en önemli adımlarından birine tanıklık etmek üzere bekleyen aydın, sanatçı ve politikacılardan oluşan barış heyetinin içinde yer aldı.Önümüzdeki dönemde neler yapılacak?
Bursa Diyalog Toplantısında Barış Kürsüsü Forumu gerçekleştirilecek. Forumun sonunda bir basın açıklaması yapılacak. Bu forumların ilerleyen dönemde Türkiye’nin orta ve batısında Yeşiller’in yerel örgütlerin bulunduğu illerde de sürdürülmesi hedefleniyor.
Bu Barış Kürsüsü Forumları ile Türkiye’nin batısında barış süreci tartışmalarını sürdürmeyi hedefliyoruz. Barış yanlılarının sesini batıdan da yükseltmek istiyoruz.
Bu sırada (Barış İçin Kadın İnisiyatifi gibi) barış platformları içinde de yer almayı sürdüreceğiz.

BAÇG’da Kimler var?
Aysen Ataseven (İstanbul), Baki Akkuş (Bursa), Bilge Contepe (Bodrum), Hüseyin Güngör (İstanbul), İsmail Duygulu (Antalya), Selda Arzuman (İstanbul), Veysi Işık (Batman), Yasemin Göksu (İstanbul) (Alfabetik sıra ile)

BAÇG’na kimler katılabilir?
Tüm Yeşil Parti üyeleri. Yeşiller Partisi üyesi olmayan fakat çalışmalarda yer almak isteyen gönüllüler iletişim bilgilerini iletmeleri durumunda grubun çalışmalara katkı sağlayabilir.

İletişim için: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.