Prş13082020

Son güncellemeÇrş, 12 Ara 2012 2pm

Başka R.A.’lar olmasın

baska-ralar-olmasin“17 yaşındaki R.A. Temmuz ayında Diyarbakır’da amca ve babasının işbirliğiyle 14 kurşunla öldürüldü. Nedeni eşcinsel olmasıydı. Cesedi yol kenarına atıldı. Bizler ise bunu bir ay sonra öğrendik.

Türkiye’de gençler eşcinsel oldukları için öldürülüyorlar. R.A.’nın ölümü, bu ülkenin yurttaşları olarak bizleri ağır bir vicdani yükle baş başa bırakıyor.

Eşcinselliği hâlâ hastalık, ahlâksızlık olarak algılayan egemen zihniyet bir babanın çocuğunu 14 kurşunla öldürmesine neden oluyor, bu ülkeyi LGBT bireyler için katlanılmaz, yaşanmaz hale getiriyor.

Başta Başbakan, bakanlar, milletvekilleri ailenin kutsallığını pekiştirmek, cinselliği düzenlemek, bunun için kurallar koymak üzere el ele vermiş uğraşıyorlarken heteroseksist, ataerkil aile yapısı LGBT’ler için eşitsizlik, acı üretiyor.

Nefret suçlarına karşı yasal düzenlemeleri yapması gereken AKP Hükümeti yaşananlarla ilgili tek bir ses çıkarmıyor.

Medya ise  “namus temizlemek” adına gerçekleştirilen bu nefret cinayetini sadece bir adli vakaymış gibi yansıtıyor.

‘Namus’ ya da ‘töre’ saikiyle bedeni, cinselliği denetleyenler, ‘normal’ ve ‘anormal’ olana karar verenler, LGBT bireylere yönelik nefreti, ayrımcılığı, şiddeti körüklüyor, suçun doğrudan sorumlusu haline geliyor.

Vicdan hem R.A’yı öldürenlerin hem de bu vahşete sessiz kalanların peşini bırakabilir mi?

Bizler, EDP ve Yeşiller olarak, R.A.’nın öldürülmesine ilişkin yasal sürecin sonuna dek takipçisi olacağız.

LGBT bireylere yönelik nefret ve namus cinayetlerinin tekrarlanmaması için gerekli yasal düzenlemelerin önümüzdeki dönem meclis faaliyetleri içerisinde öncelikli olarak yer alması gerekiyor.

Bizler de bu süreçte LGBT bireylerin yasalar önünde eşit, toplum içerisinde özgür olabilmelerini sağlamak için çok daha fazla ses çıkaracağız.

 

Kemal Tuncaelli – Sevil Turan
(Yeşiller Partisi Eş Sözcüleri)

Ferdan Ergut
(Eşitlik ve Demokrasi Partisi Genel Başkanı)