Prş13082020

Son güncellemeÇrş, 12 Ara 2012 2pm

SİLAHLARI SUSTURUN!

Dün ve önceki gün PKK saldırılarında hayatını kaybeden asker ve sivillerin ailelerine, yakınlarına, tüm yurttaşlarımıza başsağlığı ve sabır diliyor, acılarını paylaşıyoruz.

Bıkmadan söylediğimiz şeyleri bir kez daha tekrar ediyoruz:

 

Bu tür saldırı ve cinayetlerle şiddet ortamını kalıcı hale getiren, savaşı tırmandıran, insanları öldürerek sorunları çözeceğini sananlar insanlık suçu işliyorlar. Bu savaşı bitirmenin tek yolu şiddeti reddetmektir. Kürt sorununda barışçı ve demokratik çözüme ulaşmanın tek yolu şiddetsiz mücadele yöntemlerini ve çözüm politikalarını hayata geçirmektir.

 

Savaş daha fazla tırmanmadan, Kürt sorunu iyice çözümsüz hale gelmeden, Türkiye’nin zaten hasarlı olan demokratik sistemi daha fazla yara almadan, silahlar bırakılmalıdır.

PKK’yi derhal ateşkes ilan etmeye, sınır dışına çekilmeye ve silahlı mücadeleyi tamamen terk etmek için masaya oturmaya çağırıyoruz.

 

Devleti Cumhurbaşkanı Gül'ün ağzından intikam yeminleri eden savaş dilini terk etmeye, askeri harekâtı ve KCK operasyonlarını derhal durdurmaya, KCK tutuklularını serbest bırakmaya ve Kürt sorununda demokratik çözümün tek yolu olan sivil siyasetin önünü açmaya çağırıyoruz.

 

Hükümeti Kandil ve İmralı’yla müzakerelere tekrar başlamaya ve bu kez kısa sürede çözüm geliştirecek cesareti göstermeye çağırıyoruz.

Tüm siyasi parti ve örgütleri, sivil toplumu ve yurttaşlarımızı şiddetin diline teslim olmamaya, barışa olan inancını kaybetmemeye, milliyetçiliği ve şiddeti reddetmeye çağırıyoruz.

 

Bu savaşı bitirmek elimizde…

Silahları susturun.

Yüksel Selek - Ümit Şahin
Yeşiller Partisi Eşsözcüleri