Cu14082020

Son güncellemeÇrş, 12 Ara 2012 2pm

BALIKÇILARIMIZ KENDİ BİNDİKLERİ DALI KESMESİN

17.06.2011  Yeşiller Partisi Basın bildirisi

BALIKÇILARIMIZ KENDİ BİNDİKLERİ DALI KESMESİN,
DENİZLERİMİZ BALIKSIZ KALMASIN

Nisan 2010'da Slow Food, Fikir Sahibi Damaklar hareketi tarafından başlatılan "İstanbul Lüfer'e Hasret Kalmasın" kampanyası Kasım 2010'da Greenpeace'in "seninki kaç santim" kampanyası ile birleşti ve birlikte bir denge içinde yaşadığımız ve hak sahibi olan deniz yaşamına dair tarihimizin belki de en güçlü, en uzun soluklu sivil duruşunu oluşturdu. Bu beraberliği dünyamız ve onun misafirleri canlılar adına kutluyor ve bu iki gruba da teşekkür ediyoruz.

Ancak kampanya maalesef hala sürdürülebilir bir netice almaktan uzak bir noktada. Sorun tarif edilmiş, çözüme gidecek metotlar ifade edilmiş ve mümkün olan tüm taraflar konunun muhatabı edilmiş. O kadar ki Başbakanlık "lüfer konusunu biz ele alıyoruz!" diye ilan etmiş, Tarım ve Köyişleri Bakanı ise "lüferde avlanma boyu 23 cm olacak" diye beyan etmiş durumda. Ancak, hala yasal düzenleme ve uygulamada değişen bir şey yok.

Çünkü mevsimi kötü geçiren kimi balıkçılar bazı "iltimas"ları, belki seçim ruhuna da güvenerek, talep ediyorlar. Geçen yıl da Ege uluslararası sularında avlanma olarak kendini gösteren bu "özel izin"lerin karşılığı, bir önceki yıldan da kısır bir balık sezonu olmuştu. Ve kendi bindikleri dalı kestiklerinin farkında olmayan bazı balıkçıların bu "iltimas" talepleri, maalesef bu yıl da gerekli yasal düzenleme ve uygulamaların gerçekleştirilmesini önleyebilir.

Biz karasal, tatlı su ve deniz doğa alanlarının korunmasını politikalarımızın merkezinde bulunduran Yeşiller Partisi olarak:

- Hiç bir koşul altında, hiç bir balıkçıya iltimas yaratılmamasını

- Birlikte bir denge içinde yaşadığımız ve hak sahibi olan deniz yaşamının durumuna dair hiç bir özel, ayrıcalıklı karar imzalanmamasını diliyor

- Deniz yaşamına kar hırsıyla gözünü dikmiş mevcut ekonomik sistemin en yıkıcı organı olan endüstriyel balıkçılık faaliyetlerini tüm yönleriyle sorgulayabileceğimiz; siyaset, sivil toplum, üniversiteler ve ilgili tüm bileşenlerin bulunduğu geniş çaplı arama toplantıları yaparak soruna gerçekçi bir çözüm bulunmasını öneriyoruz.

Yeşiller Partisi

Tarım Çalışma Grubu adına

Hakan Ozan Erzincanlı