Cu14082020

Son güncellemeÇrş, 12 Ara 2012 2pm

Çanakkale'de Çevreci Toplantılar

Örnek ResimÇanakkale’nin simge mekanlarından Yalıhan’da, Troya Çevre Derneği ve Yeşiller işbirliğiyle düzenlenen toplantıda Çanakkale’deki termik enerji santrallerinin ve madencilik faaliyetlerinin alternatifi olarak Yeşil Ekonomi anlayışı tartışıldı.

Partimizin eşsözcüsü Ümit Şahin büyüme / kalkınma politikalarının aldatıcı yönüne dikkat çekerek doğayla uyumlu küçük, yerel ve sürdürülebilir bir ekonominin bölge insanının yaşam kalitesinin artmasını sağlayabileceğini belirtti. Çevreyi hiçe sayan büyük sanayi yatırımlarının, enerji santrallerinin ve madenciliğin istihdam için tek seçenek olarak sunulmasını  Yeşillerin kabul etmeyeceğini ve yeşil ekonomi  ile temiz, adil ve sürdürülebilir bir model önerdiklerini söyledi.

 

Şahin’in konuşmasının ardından yerel ölçekte yapılabilecek iyi örnekler masaya yatırıldı. Prof. Türker Savaş endüstriyel tarım uygulamalarının ve hayvancılığın doğayı tahrip ettiğini, üreticileri tohum, yem ve ilaç üretici şirketlere bağımlı kıldığını ve uzun vadede üreticiye kazanç sağlamaktan uzak olduğunu savundu. Tarım ve hayvancılığın ayrı düşünülemeyeceğini, ancak bir arada düşünüldüğünde ekolojik döngünün tamamlanacağını belirtti. Eski Gülpınar Belediye başkanı Ünal Karagöz konuşmasında yerel yönetimlerle üreticilerin işbirliği yapması halinde organik tarım yoluyla gelirlerini nasıl artırdığını bir model olarak ortaya koydu. Organik tarım yaparak gelirlerini artıran zeytincilerin bölgelerinde termik santral yatırımı planlayan şirketleri püskürttüklerini hatırlattı. Prof. Rıdvan Yurtseven Türkiye’de ve dünyada Citta slow ( Yavaş şehir) uygulamalrından örnekler vererek Cittaslow seçilen Gökçeadanın başka bir tarım ve turizm merkezi olabileceğini müjdeledi.