Prş13082020

Son güncellemeÇrş, 12 Ara 2012 2pm

4. YEŞİL DİYALOG TOPLANTISI İSTANBUL'DA YAPILDI

4. Yeşil Diyolog Toplantısı İstanbul'da yapıldı.

Devamını oku: 4. YEŞİL DİYALOG TOPLANTISI İSTANBUL'DA YAPILDI

SİNOP'TA NÜKLEER KARŞITI MİTİNGE KATILDIK

Sinop'ta Nükleer Karşıtı Mitinge katıldık
AKDENİZDE YEŞİL POLİTİKA

Antalya Yerel Konferansı  "AKDENİZ’DE YEŞİL POLİTİKA"
"Akdeniz, petrol ve savaş denizi değil,  güneş ve barış denizi olmalıdır!"Devamını oku: AKDENİZDE YEŞİL POLİTİKA

Üç Ekolojinin dördüncü sayısı çıktı&

Üç Ekoloji’nin dördüncü sayısı çıktı…
Yeşiller tarafından da desteklenen doğa, düşünce siyaset dergisi Üç Ekoloji’nin dördüncü sayısı Ağustos ayında çıktı. Bu sayısında dosya konusu “tüketim toplumundan yeşil ekonomiye” olarak belirlenen dergide, Ümit Şahin, DC Korten, Sevin Okyay, Alastair McIntosh, Dilaver Demirağ, Ahmet Mutlu, Geoff Moore, Abdullah Anar, Frank de Jong, Don Fitz, James Robertson, Hazel Handerson, Vandana Shiva, Nadia Seremetakis, Alper Akyüz, Jale Karabekir, James Lovelock, Süleyman Yılmaz, Ayşem Mert ve Ender Eren’in yazıları, George Ritzer ve Peter Singer ile söyleşiler yer alıyor.
Üç ekoloji’nin yeni ve eski sayılarını Yeşiloda’dan temin edebilirsiniz. ( Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. )

Devamını oku: Üç Ekolojinin dördüncü sayısı çıktı&

Geçmiş ve Günümüz Avrupa'sındaki İslam

Avrupa Genç Yeşiller Federasyonu(FYEG), 14 - 21 Ağustos tarihleri arasında Strasbourg’ta Geçmiş  ve Günümüz Avrupa’sındaki İslam başlıklı bir atölye çalışması düzenledi. Türkiye Genç Yeşiller adına Sevgi Mutlu’nun katıldığı toplantı, 23 Avrupa ve Akdeniz ülkelerinden toplam 30 katılımcı ile gerçekleşti. Sonuç bildirgesinde aşağıdaki görüşlere yer verildi.
•Avrupa içinde ve dışındaki organizasyonlarla  FYEG ortaklıklarının oluşması ve diyalogun teşvik edilmesi.

Devamını oku: Geçmiş ve Günümüz Avrupa'sındaki İslam

Formula 1 yarışlarına karşı bisiklet "grand-prix"i düzenlendi

“Formula 1 spor değil, iş adamı Bernie Ecclestone’un dünyayı dolaşan sirkidir”

21 Ağustos’ta İstanbul’a su sağlayan en önemli kaynaklardan Ömerli Barajı su toplama havzasında, yasal düzenlemelerde bin bir ayrıcalık sağlanarak ve zamanında tamamlanabilmesi için de kamu kaynakları tümüyle özel şirketlerin emrine verilerek inşa edilen “İstanbulotopark” pistinde gerçekleştirilen Formula 1 yarışları, medya ve hükümet tarafından büyük bir kampanya eşliğinde yapıldı. Ne kadar büyük bir iş başarıldığına ilişkin söylevler bütün yurdu kapladı. O kadar ki, sanki bu ülkedeki bir çok sorunu Formula 1 yarışları düzeltecek. Türkiye büyük “sportif” organizasyonların yapıldığı bir ülke olarak nam salacak, Türkiye’nin tanıtımına katkı yapacak, milyonlarca dolar Türkiye’ye akacak, onbinlerce kişi Türkiye’ye gelecek, gibi bir sürü süslü söz ile aslında sporla uzaktan yakından ilgisi olmayan, kimseye sağlık kazandırmadığı gibi tüm İstanbulluların sağlıklı su teminini olanaksız kılacak ve onları tamamen pet şişeli su kullanmaya mahkum edecek, yabancı otomobil markalarının Türkiye istilasını sağlayacak, hız tutkunları yetiştirip trafiğe salacak bir organizasyonun farkına varılmasının önüne

Devamını oku: Formula 1 yarışlarına karşı bisiklet "grand-prix"i düzenlendi

2005 Bozcaada Yeşiller buluşması yapıldı

Geleneksel 5. Bozcaada Yeşiller Buluşması yapıldı

27-30 Ağustos 2005 tarihlerinde Bozcaada Sulubahçe mevkiinde Ada Kamping’de gerçekleştirilen bu yılki Yeşiller buluşması, yine öncekiler gibi şenlikli bir havada geçti. Çeşitli konularda düşünce atölyesi çalışmalarının yapıldığı buluşmada, Yoga seansları ve akşamları da müzikli eğlenceler yer aldı. Yaklaşık 60 kişinin katıldığı buluşmada atölye çalışmaları, iklim değişikliği ve enerji politikaları, tüketim toplumu ve yeşil ekonomi politikaları, hayvan hakları ve grup içi iletişim konularında yapıldı. 

2005 yılının bir değerlendirilmesi yapılırken aynı zamanda 2006 yılında Yeşillerin gündeme getireceği politikalar tartışıldı.
Gültekin Tetik tarafından çekilen “Aynı gökyüzü altında” adlı belgeselin gösteriminin de yapıldığı buluşma, artık klasikleşen rüzgar

Devamını oku: 2005 Bozcaada Yeşiller buluşması yapıldı

Yeşiller Antalya Yerel Konferansı tarihinde yapıldı

Türkiye Yeşilleri Koordinasyon Grubu, 2005 Yılı Yerel Konferansların birincisi Antalya’da yapıldı…
Ormanlardan Elinizi Çekin!
Son dönemde gündemi işgal eden ormanların golf sahaları yapılması için tahsis edilmesine karşı yürütülen mücadelelerle bir araya gelmek, Gençlerin çevre sorunlarına karşı yerelden küresele nasıl işbirliği gerçekleştirebileceğini tartışmak üzere, 17-18 Eylül 2005 tarihlerinde Antalya’da bir yerel konferans düzenledik. Manavgat Sivil Toplum Platformu ve Sorgun Platformunun katkılarıyla gerçekleştirilen etkinlikte Golf sahası yapılması planlanan Sorgun Ormanına bir inceleme gezisi düzenlendi.Devamını oku: Yeşiller Antalya Yerel Konferansı tarihinde yapıldı

Türkiye Yeşilleri Koordinasyon Grubu Toplantısı İzmir'de yapıldı

Türkiye Yeşilleri Koordinasyon Grubu (TYKG), 2005 yılında üçüncü toplantısını 30 Eylül - 2 Ekim 2005 tarihlerinde İzmir’de yaptı. Ekolojik ve Sosyal bir Avrupa Türkiye’nin Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerinin başlamasının hemen öncesine rastlayan toplantıda, Türkiye ve Avrupalı Yeşillerinin müzakere sürecine bakışının dile getirildiği bir panel ve basın açıklaması yapıldı. TYKG Avrupa Birliği İzleme Çalışma Grubu Koordinatörü Alper Akyüz tarafından yapılan basın açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz.
“Avrupa’nın Siyaseti ve Yeşiller” başlıklı panele ise, Alper Akyüz’ün yanı sıra, İzmir Barosu Eski Başkanı Noyan Özkan ve Avrupa Yeşil Parti Doğu - Batı Diyalogu Grubu Koordinatörü Anne De Boer katıldılar. Panelin kolaylaştırıcılığını Yeşiller İzmir Grubundan Ayşen Erdoğan yaptı.


Devamını oku: Türkiye Yeşilleri Koordinasyon Grubu Toplantısı İzmir'de yapıldı